Dziecko urodzone przedwcześnie u neurologopedy/logopedy
W ostatnim czasie rejestruje się coraz więcej ciąż zakończonych przed czasem. Z tej licznej grupy niemowlęta urodzone pomiędzy 34,0 a 36,6 tygodni ciąży stanowią aż 75%. Zwykle są to maluchy urodzone z dość wysoką masą ciała co powoduje, że są traktowane jak dzieci urodzone o czasie. Niestety jest to podejście nieprawidłowe. Należy zdać sobie sprawę, że „późne wcześniaki” ( bo tak przyjęło się określać tę grupę noworodków) to populacja niejednorodna i szczególna ze względu na występującą niedojrzałość anatomiczną i fizjologiczną.
Do najczęściej występujących objawów nieprawidłowości należą: problemy oddechowe ( zespół zaburzeń oddychania, tachypnoe), zaburzenia metaboliczne (niewyrównana glikemia, hiperbilirubinemia) czy niedojrzałość OUN ( problemy z termoregulacją, bezdechy).
Dlatego zjawisko traktowania tych niemowląt jako dojrzałych prowadzi do zdecydowane częstszych przypadków rehosptalizacji niż w pozostałych grupach noworodków ( do 34 tyg. 3%, między 34-36 tyg. aż 4,4 % , u dzieci donoszonych 2,0%).
Co jest najczęstszą przyczyną wczesnego powrotu do szpitala? Przede wszystkim są to problemy z karmieniem oraz przedłużająca się żółtaczka.
Z powyższych przyczyn po opuszczeniu oddziału noworodkowego późny wcześniak powinien być objęty kontrolą lekarską oraz otrzymać niezwłocznie wsparcie terapeutyczne.
Neurologopeda, konsultantka laktacyjna a często także fizjoterapeuta to specjaliści, którzy powinni wspierać diadę matka-niemowlę w przypadku trudności z prawidłowym przystawieniem do piersi, zapewniając skuteczność karmienia.
Późny wcześniak z powodu swej niedojrzałości może eksponować problemy wpływające na efektywność karmienia takie jak:
- zmniejszona siła i napięcie mięśni, senność i brak współpracy przy podwyższonej blirubinie, powodujący problemy z sasaniem i połykaniem oraz dobrym uszczelnieniem się na piersi,
- refluks żołądkowo-przełykowy wynikający z zmniejszonego napięcia dolnego zwieracza przełyku, połykaniem większej ilości powietrza, opóźnionym opróżnianiem żołądka, mniej wyraźnej perystaltyce przełyku
- zaparciami, będącymi efektem przyjmowania preparatów żelaza, osłabioną perystaltyką jelit, słabymi mięśniami brzucha
Należy dołożyć wszelkich starań, aby wspierać karmienie naturalne późnego wcześniaka, o ile zapewnia ono prawidłowe wzrastanie. Zaś jeśli jest taka konieczność zapewnić właściwe specjalne postępowanie żywieniowe, według zaleceń neonatologa lub pediatry.
Wcześniaki powinny być monitorowane nie tylko pod względem zdrowotnym ale też rozwoju psychoruchowego w pierwszych kilku latach życia. Badania przeprowadzone przez Mellisę Woythaler dowodzą, że w tej grupie istnieje istotnie wyższe ryzyko opóźnienia rozwoju mowy w pierwszych dwóch latach życia, gorszego rozwoju poznawczego oraz problemów z zachowaniem, samoregulacją i koncentracją. Zakłóca to prawidłowe rejestrowanie, przetwarzanie i integrowanie bodźców sensorycznych, może powodować nadwrażliwość lub niedowrażliwość. Dzieci te osiągają gorsze wyniki w ocenie gotowości szkolnej.
Dlatego w całym procesie wczesnego rozwoju takiego dziecka nieocenione jest specjalistyczne wsparcie pedagogów, psychologów, logopedów i terapeutów integracji sensorycznej.
W Abak Centrum Terapii maluchy urodzone przedwcześnie otrzymują wielospecjalistyczne wsparcie indywidualnie dostosowane do ich stanu zdrowia i rozwoju, a także potrzeb i możliwości.
Zachęcamy do zapoznana się z oferta naszego centrum.