Przyczyny problemów z karmieniem

Przede wszystkim należy podkreślić, że odmowa karmienia może być uwarunkowana różnorodnie i wielorako. Jedną z często podejrzewanych przyczyn może być skrócone wędzidełko, jednak by doszło do zaburzeń połykania nieprawidłowość musiałaby być mocno nasilona, co zdarza się raczej sporadycznie. Rzecz jasna, że doświadczenia dyskomfortu lub nawet bólu podczas połknięcia mogą się zdarzać, jednak jeśli trudność się powtarza dziecko nabywa lęku przed przyjmowaniem pokarmu, próbowaniem nowych potraw, rozszerzaniem diety. 

Wówczas na pierwotne przyczyny nieprawidłowości w przyjmowaniu pokarmu czy płynów zaczynają się nawarstwiać kolejne, powodując trudności diagnostyczne i wydłużając proces leczenia.

Jednak znowu, przyczyną trudności w połykaniu czy też obróbce pokarmu nie zawsze będzie krótkie wędzidełko! Mogą być to kwestie nieprawidłowości mięśniowych ( siły, napięcia) / zarówno w obszarze ustno-twarzowym jak i w całym ciele. Mogą to być inne od ankyloglosii nieprawidłowości w budowie jamy ustnej – rozszczep podśluzówkowy, krótkie podniebienie miękkie, przerost migdałka gardłowego lub/i podniebiennych, niewłaściwa budowa przełyku i inne. Może to być sprawa związana z niedoborem śliny, refluksem, a nawet kwestie zgryzowe- brak prawidłowej okluzji.

Bywa, że odmowa jedzenia, brak apetytu to kwestia chorób ogólnoustrojowych, niedoborów, pasożytów, przyjmowanych leków.

Czasem problemy z uszami mogą powodować silny, kłujący ból przy połknięciu i to wystarczy. W nadwrażliwości słuchowej dźwięki związane z obróbką pokarmu i połknięciem mogą być dla dziecka trudnością. Przy nadwrażliwości czuciowej jamy ustnej podobnie. 

Jeśli dziecko doświadcza trudności w przyjmowaniu pokarmów lub płynów, odmawia karmienia należy zgłosić się po specjalistyczną pomoc.

W naszej poradni w Warszawie ABAK Centrum Terapii Dziecięcej i Logopedii działa Zespół Żywieniowy. W składzie jest:

  • neurologopeda/terapeuta karmienia
  • lekarz gastroenterolog 
  • psycholog
  • dietetyk 
  • fizjoterapeuta
  • terapeuta integracji sensorycznej 
  • konsultantka laktacyjna 

Ci specjaliści współpracują ze sobą już na etapie stawiania diagnozy i ustalania przyczyn oraz przez cały cykl terapii. 

Dzięki temu rodzice nie są zmuszeni krążyć od poradni do poradni, a dziecko leczone jest w bezpiecznym, znanym mu otoczeniu. Co nie mniej ważne terapia postępuje szybciej, a jej efekty są bardziej trwałe.

Nie możesz kopiować zawartości tej strony