Noworodki i Niemowlęta

Oferta skierowana do rodziców noworodków i niemowląt z problemami w budowie i funkcji obszaru ustno-twarzowego, trudnościami w karmieniu, nieprawidłową dystrybucją napięcia mięśniowego, skróconym wędzidełkiem języka i/lub wargi górnej, maluchów wymagających rozkarmiania po zdjęciu sondy, żywionych PEGiem i innych.

 

Kiedy należy udać się do specjalisty logopedy?

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że mowa jest wyższą funkcją korową i jej rozwój u dzieci przebiega w sposób zróżnicowany. Każdy maluch jest indywidualnością i może osiągać swoje cele rozwojowe w swoim własnym tempie.
Pewne objawy mogą jednak sugerować istnienie lub pojawienie się w najbliższym czasie problemów z rozwojem mowy i artykulacją.

Już w okresie prenatalnym i perinatalnym mogły wystąpić pewne czynniki ryzyka, komplikacje, mogące mieć wpływ na ogólne funkcjonowanie psychoruchowe dziecka (nieprawidłowy przebieg ciąży, leki przyjmowane przez mamę, trudny poród, zaniżony Apgar, przedłużająca się żółtaczka, niedotlenienia, choroby z wysoką gorączką, infekcje, alergie i inne).

Jak przygotować się do pierwszej wizyty z niemowlęciem?

Wielu rodziców zastanawia się co zrobić by pierwsza wizyta u specjalisty neurologopedy przebiegła sprawnie i bez stresu. Poniżej kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • zabrać książeczkę zdrowia dziecka i inną dokumentację medyczną, opisy do wykonanych diagnoz ( np. psychologicznej), wypisy szpitalne, wyniki ostatnich badań
  • zgromadzić dane o przebiegu ciąży i porodu, okresu bezpośrednio po porodzie, dotychczasowym rozwoju psychoruchowym dziecka, karmieniu, ilości karmień na dobę, przybieraniu na wadze i inne

Diagnoza neurologopedyczna noworodka i niemowlęcia w kierunku zaburzeń ssania i/lub skróconego wędzidełka.

Wykonywana jest przez specjalistę neurologopedę, terapeutę karmienia, specjalistę mioterapii

Składa się z kilku etapów:

1) wywiad: na temat rozwoju niemowlęcia od momentu ciąży i porodu, przez okres noworodkowy aż do dnia zgłoszenia się do neurologopedy ( na wizytę prosimy zabrać książeczkę zdrowia dziecka i ewentualnie wyniki badań dodatkowych jeśli były wykonywane), omówienie pojawiających się trudności w funkcjonowaniu dziecka w tym jego karmieniu i pielęgnacji ( problemy z przystawieniem do piersi lub ssaniem z butelki, występowaniem problemów z laktacją i stanem piersi, kryzysy laktacyjne, zagadnienia takie jak: kolki refluks, aerofagia),

Terapia karmienia

Jaki specjalista zajmuje się terapią karmienia?

Wszystko zależy od przyczyny trudności. Dlatego na początku procesu diagnozy warto udać się do terapeuty karmienia. Zazwyczaj specjalizują się w tym neurologopedzi. Jednak terapeuta ten powinien mieć już co najmniej kilkuletnią praktykę w zawodzie i ukończone kursy, nie tylko na temat samego tematu odmowy jedzenia, ale też z zakresu problematyki dietetycznej, fizjoterapii, integracji sensorycznej, psychologii, podstaw laryngologii i innych.

Terapia karmienia noworodka i niemowlęcia

Duża grupa noworodków potrzebuje specjalistycznego wsparcia by prawidłowo się odżywia i przybierać na wadze. Jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącech życia dziecka.

Maluszki w tym okresie mogą mieć trudności z :

– prawidłowym pobieranie pokarmu z piersi ( płytki chwyt, nieefektywne ssanie, odmowa karmienia, przysypianie, „wiszenie” na piersi, nieutulony płacz, trudności w koordynacji ssania-połykania-oddychania, głośne, wysiłkowe połykanie, nieprawidłowe uszczelnienie się na piersi, połykanie powietrza, silne nadmierne ulewanie, refluks, gazy, kolki, odginanie się, naprzemienne chwytanie i puszczanie piersi połączone z płaczem i frustracją i inne).

Niemowlęta na etapie rozszerzania diety

Niezależnie czy wybranym sposobem na wprowadzanie nowych pokarmów do diety naszego malucha jest popularna ostatnio metoda BLW, tradycyjne karmienie łyżeczką czy sposób mieszany mogą się pojawiać się mniej lub bardziej nasilone trudności.

Wśród najczęściej występujących wyróżnić możemy:

– odmowę przyjmowania pokarmów innych niż pokarm własny matki lub mieszanka modyfikowana

– przyjmowanie bardzo ograniczonych ilości pokarmu i brak przybierania na wadze

Przyczyny odmowy karmienia 

Przede wszystkim należy podkreślić, że odmowa karmienia może być uwarunkowana różnorodnie i wielorako. Jedna z często podejrzewanych przyczyn może być skrócone wędzidełko, jednak by doszło do zaburzeń połykania nieprawidłowość musiałaby być mocno nasilona, co zdąża się raczej sporadycznie. Rzecz jasna, że doświadczenia trudnego lub nawet bólowego połykania się zdążają, jeśli sprawa się powtarza dziecko nabywa lęku przed przyjmowaniem, próbowaniem, rozszerzaniem diety. 

Wówczas z jednego problemu robią się już dwa.

Jednak znowu, przyczyną trudności w połykaniu czy też obróbce pokarmu nie zawsze będzie krótkie wędzidełko! Mogą być to kwestie nieprawidłowości mięśniowych ( siły, napięcia) / zarówno w obszarze ustno-twarzowym jak i w całym ciele. Mogą to być inne od ankyloglosii nieprawidłowości w budowie jamy ustnej – rozszczep podśluzówkowy, krótkie podniebienie miękkie, przerost migdałka gardłowego lub/i podniebiennych, niewłaściwa budowa przełyku i inne.

Metody

W Abak Centrum Terapii stosujemy nowoczesne metody wsparcia małego pacjenta.

Zawsze indywidualizujemy proces terapeutyczny dostosowując go do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta.

Dlatego podczas zajęć mogą się pojawić elementy takich metod jaki:

  • metoda werbotonalna, fonogesty
  • metoda Dobrego Startu prof. Bogdanowicz
  • metoda krakowska wg J.Cieszyńskiej
E

Neurologopeda

E

Fizjoterapeuta

E

Porady laktacyjne

E

Dietetyk

E

Neonatolog, gastroenterolog

E

Terapia wzroku

E

K-taping, plastrowanie, elektrostymulacja

Nie możesz kopiować zawartości tej strony