Wcześniaki

Oferta skierowania do rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie, z trudnościami adaptacyjnymi, z chorobami genetycznymi, metabolicznymi, wymagającymi wsparcia w karmieniu, rozkarmiania po zdjęciu sondy, żywionych PEGiem i innych. 

Dziecko urodzone przedwcześnie u neurologopedy/logopedy

W ostatnim czasie rejestruje się coraz więcej ciąż zakończonych przed czasem. Z tej licznej grupy niemowlęta urodzone pomiędzy 34,0 a 36,6 tygodni ciąży stanowią aż 75%. Zwykle są to maluchy urodzone z dość wysoką masą ciała co powoduje, że są traktowane jak dzieci urodzone o czasie. Niestety jest to podejście nieprawidłowe. Należy zdać sobie sprawę, że „późne wcześniaki” ( bo tak przyjęło się określać tę grupę noworodków) to populacja niejednorodna i szczególna ze względu na występującą niedojrzałość anatomiczną i fizjologiczną.

Do najczęściej występujących objawów nieprawidłowości należą: problemy oddechowe ( zespół zaburzeń oddychania, tachypnoe), zaburzenia metaboliczne (niewyrównana glikemia, hiperbilirubinemia) czy niedojrzałość OUN ( problemy z termoregulacją, bezdechy).

Kiedy należy udać się do specjalisty logopedy?

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że mowa jest wyższą funkcją korową i jej rozwój u dzieci przebiega w sposób zróżnicowany. Każdy maluch jest indywidualnością i może osiągać swoje cele rozwojowe w swoim własnym tempie.

Pewne objawy mogą jednak sugerować istnienie lub pojawienie się w najbliższym czasie problemów z rozwojem mowy i artykulacją.

Już w okresie prenatalnym i perinatalnym mogły wystąpić pewne czynniki ryzyka, komplikacje, mogące mieć wpływ na ogólne funkcjonowanie psychoruchowe dziecka (nieprawidłowy przebieg ciąży, leki przyjmowane przez mamę, trudny poród, zaniżony Apgar, przedłużająca się żółtaczka, niedotlenienia, choroby z wysoką gorączką, infekcje, alergie i inne).

Jak przygotować się do pierwszej wizyty z wcześniakiem?

Wielu rodziców zastanawia się co zrobić by pierwsza wizyta u specjalisty neurologopedy przebiegła sprawnie i bez stresu. Poniżej kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • zabrać książeczkę zdrowia dziecka i inną dokumentację medyczną, opisy do wykonanych diagnoz ( np. psychologicznej), wypisy szpitalne, wyniki ostatnich badań
  • zgromadzić dane o przebiegu ciąży i porodu, okresu bezpośrednio po porodzie, dotychczasowym rozwoju psychoruchowym dziecka, karmieniu, ilości karmień na dobę, przybieraniu na wadze i inne
  • jeśli dziecko było na wizycie u fizjoterapeuty, osteopaty zanotować jakie wnioski i ewentualny plan terapii, jakie ćwiczenia
  • o ile to możliwe zadbaj by niemowlę nie było karmione bezpośrednio przed wizytą, będzie wówczas bardziej aktywne i lepiej współpracujące (rozumiemy ,że nie zawsze jest to możliwe)

Terapia karmienia

Jaki specjalista zajmuje się terapią karmienia?

Wszystko zależy od przyczyny trudności. Dlatego na początku procesu diagnozy warto udać się do terapeuty karmienia. Zazwyczaj specjalizują się w tym neurologopedzi. Jednak terapeuta ten powinien mieć już co najmniej kilkuletnią praktykę w zawodzie i ukończone kursy, nie tylko na temat samego tematu odmowy jedzenia, ale też z zakresu problematyki dietetycznej, fizjoterapii, integracji sensorycznej, psychologii, podstaw laryngologii i innych.

Terapia karmienia wcześniaka

W Centrum Terapii Abak udzielamy wsparcia dzieciom urodzonym przedwcześnie i noworodkom z problemami neurologicznymi i innymi.

Należy sobie zdać sprawę z tego, że maluszek wypisany z oddziały szpitalnego w stanie dobrym może nadal przejawiać problemy z pobieraniem pokarmu.

Prawidłowe żywienie takich pacjentów jest kluczowe dla ich dalszego rozwoju i zdrowia, dlatego terapeuta karmienia ( zwykle specjalizują się w tym neurologopedzi) współpracuje z dietetykiem, by zapewnić bogate w składniki odżywcze i zaspakajające potrzeby kaloryczne dziecka odżywianie.

Przyczyny odmowy karmienia

Przede wszystkim należy podkreślić, że odmowa karmienia może być uwarunkowana różnorodnie i wielorako. Jedna z często podejrzewanych przyczyn może być skrócone wędzidełko, jednak by doszło do zaburzeń połykania nieprawidłowość musiałaby być mocno nasilona, co zdąża się raczej sporadycznie. Rzecz jasna, że doświadczenia trudnego lub nawet bólowego połykania się zdążają, jeśli sprawa się powtarza dziecko nabywa lęku przed przyjmowaniem, próbowaniem, rozszerzaniem diety. 

Wówczas z jednego problemu robią się już dwa.

Jednak znowu, przyczyną trudności w połykaniu czy też obróbce pokarmu nie zawsze będzie krótkie wędzidełko! Mogą być to kwestie nieprawidłowości mięśniowych ( siły, napięcia) / zarówno w obszarze ustno-twarzowym jak i w całym ciele. Mogą to być inne od ankyloglosii nieprawidłowości w budowie jamy ustnej – rozszczep podśluzówkowy, krótkie podniebienie miękkie, przerost migdałka gardłowego lub/i podniebiennych, niewłaściwa budowa przełyku i inne.

Metody

W Abak Centrum Terapii stosujemy nowoczesne metody wsparcia małego pacjenta.

Zawsze indywidualizujemy proces terapeutyczny dostosowując go do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta.

Dlatego podczas zajęć mogą się pojawić elementy takich metod jaki:

  • metoda werbotonalna, fonogesty
  • metoda Dobrego Startu prof. Bogdanowicz
  • metoda krakowska wg J.Cieszyńskiej
  • strategiczna metoda usprawniania realizacji fonemów SMURF
E

Neurologopeda

E

Fizjoterapeuta

E

Porady laktacyjne

E

Dietetyk

E

Neonatolog, gastroenterolog

E

Terapia wzroku

Nie możesz kopiować zawartości tej strony